Viete, kedy používať aviváž a kedy radšej nie?
Aviváž prispieva k tomu, aby bola bielizeň krásne mäkká a voňavá. Jej pridanie do prania však v niektorých prípadoch nie je vhodné. Kedy aviváž používať a kedy by ste tak nemali urobiť?
Aviváž zmäkčuje vlákna
Aviváž zmäkčí vlákna textílie, ktorá je vďaka tomu oveľa hebkejšia, menej sa krčí a ľahšie sa tiež žehlí. Prináša aj príjemný pocit pri nosení, na látke sa menej zachytávajú nečistoty, pri ďalšom praní sa z nej ľahšie odstránia. Pri jej používaní iste oceníte tiež minimalizovanie elektrostatického náboja, ktorý vzniká najmä na oblečení z umelých vlákien.
Ako dávkovať aviváž
Pred pridaním aviváže do práčky skontrolujte pokyny na obale výrobku. Dávkovanie bude závisieť od tvrdosti vody, odmerané množstvo nalejte do priehradky, ktorá je na to určená. Ak jej do prania pridáte väčšie množstvo, možno dosiahnete o niečo lepšie prevoňanie bielizne, tá však bude zle nasávať vodu. Aviváž by sa tiež mohla vo zvýšenej miere usádzať v práčke. V konečnom dôsledku by ste najmä minuli viac peňazí.
Kedy nepoužívať aviváž
Pridávanie aviváže nie je vhodné pri niektorých typoch textílií. Mali by ste sa mu vyhnúť pri praní funkčného oblečenia, uterákov a oblečenia s membránou. Keďže aviváž zadržiava vodu v tkaninách, nemali by ste ju používať ani na bielizeň, ktorú plánujete sušiť v sušičke.
Funkčné oblečenie je potrebné prať pri teplote danej výrobcom, do pracieho cyklu pritom nikdy nepoužívajte aviváž. Tá by mohla narušiť štruktúru vlákien, čím by zničila ich funkčnosť, a to nielen do nasledujúceho prania. Zvyšky aviváže zostávajú na vláknach zachytené ešte počas niekoľkých nasledovných praní, postupne sa z neho však odstránia. Aviváž nepoužívajte ani pri praní oblečenia s membránou, mohla by narušiť jej funkčnosť.
Ani uteráky a osušky by ste nemali prať s avivážou. Jej pridaním do prania sa ich vlákna zlepia a zníži sa ich schopnosť nasávať vlhkosť. Vhodnejšie je používať aviváž do sušičky, ktorá ich počas sušenia pekne prevonia.